Otázka, ktorú si kladiem často. Čo musí mediátor vedieť, spĺňať, okrem vysokej školy a absolvovaného kurzu mediácie? Musí mať predpísané charakterové vlastnosti? Ktoré to vlastne sú? Čo je jeho úlohou vo vedení mediačného procesu?
Pri predstavovaní mediátora, po vysypaní jeho prvých charakteristík … je nestranný, nerozhoduje, nedáva návrhy, nezisťuje mieru zavinenia konfliktu ani nehľadá objektívnu pravdu, atď. …. to zvykneme zaklincovať poslednou informáciou … mediačná dohoda je záväzná, ale aby bola vykonateľná, tak je potrebné dať ju schváliť ako súdny zmier alebo spísať formou notárskej zápisnice…. Mnohým ľuďom sa vzápätí natíska myšlienka … a čo robí ten mediátor, načo je vlastne dobrý, čo je jeho úlohou, ….
Aj napriek všetkému, čo mediátor nerobí alebo nemá vo svojich kompetenciách, úspech mediácie je vo veľkej miere závislý aj od neho. Nielen od jeho vzdelania alebo vedomostí k danej problematike, ale najmä od toho, ako dokáže klientov motivovať k hľadaniu riešení a aký “tón komunikácie” určuje.
Jeho úlohou je:
Dvomi slovami by som to nazvala umenie komunikácie.
Ale ako na to? Kde sa dá toto všetko naučiť? A kde treba začať? Už čoskoro 🙂