Ľahko sa to povie, ťažšie sa to spraví.
Pár tipov, ako na to:
- Zoberte do mediácie iba prípad, ktorý sa Vás osobne nedotýka.
- Vyhýbajte sa mediácii na tému, na ktorú máte jednoznačný, vyhranený názor.
- Skúmajte aj osobné sympatie a antipatie k účastníkom mediácie. Ťažko zostať nad vecou, keď mi účastník mediácie v niečom nepasuje a cítim, že ho “nemám rada” alebo naopak.
- Neberte mediáciu na tému, ktorú aktuálne riešite (alebo ste nedávno riešili) aj Vy vo svojom osobnom živote, prípadne rieši niekto vo Vašej blízkosti.
Toto bola prevencia.
V samotnom mediačnom procese sledujte a strážte svoje emócie. V prípade, že Vás účastníci nahnevali, komunikujete zvýšeným tónom alebo podráždene, je čas DAŤ SI PAUZU. Ukončiť stretnutie a dohodnúť sa na ďalšom termíne. Do nasledujúceho stretnutia máte čas preskúmať, či dokážete v prípade ďalej pokračovať bez osobného zainteresovania. Ak nedokážete, posuňte prípad kolegovi. Vyhnete sa tak ďalším nedorozumeniam, možno až problémom.
A ako udržať svoje emócie na uzde?
- mediátor nemôže byť jediný človek, ktorý sa chce dohodnúť,
- na pozitívnom výsledku musí viac záležať zúčastneným stranám ako mediátorovi,
- nezameriavajte sa na konkrétne návrhy, každý návrh je len jedna z možností a zúčastnené strany si vyberú, čo im vyhovuje,
- nechajte účastníkom slobodu, slobodu v rozhodovaní, prijatí alebo odmietnutí riešení,
- nebuďte netrpezlivý, klienti môžu potrebovať viac času ako predpokladáte, neponáhľajte sa, čím komplikovanejší prípad, tým viac času a trpezlivosti si vyžaduje.
Veľa šťastia 🙂